JS NewsPlus - шаблон joomla Продвижение
Τελευταία Νέα

μπορεί να ήταν πίσω στο σκορ από το α’ ημίχρονο με 0-2, μπορεί να τελείωσε το ματς με 9 παίκτες, όμως με μεγάλη αυταπάρνηση η ομάδα της Ανατολικής Αιγιάλειας, ύψωσε το ανάστημά της και κατάφερε να πάρει «χρυσό» βαθμό, κυριολεκτικά στο τελευταίο λεπτό με αυτογκόλ του Βούλγαρη, ο οποίος έκανε το τελικό 2-2.

Από την άλλη πλευρά ο Αχαιός θα λέγαμε ότι «αυτοκτόνησε» σε ένα παιχνίδι που ήταν ολοκληρωτικά δικό του, μία εβδομάδα πριν το μεγάλο ντέρμπι με τον Αετό που θα κρίνει κατά μεγάλο ποσοστό την άνοδο στην Α' Κατηγορία.

Στο α’ ημίχρονο η ομάδα του Πέτρου Χρηστίδη κατάφερε να προηγηθεί με 2-0, χάρη στα τέρματα των Ντούτσου και Φραντζή, ενώ από το 28' είχε και το αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Αντωνόπουλου.

Στο β' μέρος το παιχνίδι κυλούσε στους ίδιους ρυθμούς, μέχρι όμως το 76ο λεπτό όταν ο Καΐσης μείωσε σε 1-2, ενώ η ισοφάριση ήρθε στο 90' όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπαστογιάννη, ο Βούλγαρης βρήκε την μπάλα στέλνοντας την στα δίχτυα της ομάδας του, δίνοντάς της έναν  υπερπολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για την σωτηρία της.

Να σημειωθεί ότι η Δόξα τελείωσε το παιχνίδι με 9 ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής και του Χύσι στο 89' λεπτό.

ΔΟΞΑ ΕΛΑΙΩΝΑ: Γεωργίτσας, Μανέτας, Αντωνόπουλος, Δ. Κολοκυθάς (69' Χύσι), Βούλγαρης, Σουλιώτης, Φουκής (66' Μπαστογιάννης), Μανίκας, Α. Κολοκυθάς, Κουνάβης (87' Γεωργικόπουλος), Καΐσης.

ΑΧΑΙΟΣ ΣΑΡΑΒΑΛΙΟΥ: Μπαρδάκης, Κοντογεωργόπουλος, Ξυπολιάς (69' Νικολόπουλος), Ζαφειρόπουλος, Γεωργούδιος, Σωτηρόπουλος, Διαμαντόπουλος (89’ Ντεντόπουλος), Ντούτσος, Γραμματσούλιας, Φραντζής, Μαρίδης (85' Τσελεπής).

ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ - ΜΕΓΑΣ ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ 1-0

Σημαντική νίκη για τα Καλάβρυτα

Σπουδαία νίκη πήραν τα Καλάβρυτα σε ένα παιχνίδι μεγάλης βαθμολογικής σημασίας, αφού κατάφεραν να επιβληθούν του Μέγα Δικέφαλου με 1-0. Χρυσός σκόρερ των Καλαβρυτινών ήταν ο Ντιούφ στο 25', ο οποίος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο 82' αποβλήθηκε ο Παπαδόπουλος για τους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους 1-0 μέχρι το τέλος και να πάρουν τους σημαντικούς τρεις βαθμούς, που τους κρατάνε ζωντανούς στο κυνήγι της παραμονής.

ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ: Παπαδημητρόπουλος, Τζόβολος, Αλεξόπουλος, Παπαγεωργίου, Κανελλόπουλος, Παπαδόπουλος, Κουτρουμάνης (89' Μπερτσουκλής), Σταθόπουλος, Βραχλιώτης (70' Ε. Τζόβολος), Αναγνωστόπουλος, Ντιουφ.

Μ. ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ: Α. Πυρρής, Κούβελας, Παπανίκος (73' Κουτσουμπελίτης), Σταθόπουλος, Η. Πυρρής, Καπανδρίτης, Σουγλέρης, Σταμόπουλος, Πολυζωγόπουλος, Ράφτης (60' Μιχαλόπουλος), Τσώνης (65' Μακρής).

ΝΙΚΗ ΠΡΟΑΣΤΕΙΟΥ – ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΚΑΜΑΡΩΝ 7-1

Επίδειξη δύναμης...

Μια ακόμα παράσταση έδωσε η πρωτοπόρος Νίκη Προαστείου, η οποία «φιλοδώρησε» τον Αχιλλέα Καμαρών με 7 γκολ. Το παιχνίδι δεν αντέχει κριτικής, αφού η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν εμφανής. Δύο γκολ σημείωσε ο Διονύσης Αθανασόπουλος και από ένα οι Αμπατζής, Νάτσης, Μουστακόπουλος, Παπαβερκίου και Δήμας. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο σκορ με τον Σωτηρόπουλο.

ΝΙΚΗ: Δημόπουλος, Πολύδωρος, Καμηνιώτης, Αμπατζής (46’ Παπασπηλιόπουλος), Χαλκιόπουλος, Διαμαντόπουλος (65’ Αυγενικού), Μουστακόπουλος, Παπαναγόπουλος (60’ Παπαβερκίου), Νάτσης, Δήμας, Αθανασόπουλος.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΚΑΜΑΡΩΝ: Μαυρούλιας, Ξηρουχάκης, Τσάκουλης, Γεωργακόπουλος, Λαλαής, Φουρκής, Σωτηρόπουλος, Τρίψας (75΄ Παπαδόπουλος), Ξηρός (68΄ Καραμπούλας),Τέρπος, Μαραγκός.

ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ/ΑΙΑΣ 3-2

Παραμένει στα... χαμηλά

Δεν τα κατάφερε η Αναγέννηση/Αίας Συμπολιτείας και ηττήθηκε από τον Πολύτεκνο με 3-2 , παραμένοντας κάτω από τη ζώνη υποβιβασμού.

Στο 25΄ ο Γιαχαλής με σουτ έφερε το ματς στα ίσα.  Ένα σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο πάρα τις ευκαιρίες του Πολύτεκνου και το δοκάρι στο 38ο λεπτό. Στην επανάληψη οι Πολύτεκνοι μπήκαν αποφασισμένοι και σοβαροί και με γκολ του έμπειρου και δεινού σκόρερ Γιώργου Ξυπολιά στο 59' έφεραν το παιχνίδι τούμπα και το 2-1 ήταν γεγονός.

Στο 67΄ φοβερή επέλαση του Κάππα από αριστερά και πολύ όμορφη σέντρα με αποδέκτη τον  Μπαλασκέρη που έγραψε το 3-1. Στο 70΄ η ομάδα του Αιγίου κατόρθωσε να μειώσει σε 3-2 με τον Λιόση, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι που δεν άλλαξε πάρα τις φιλότιμες προσπάθειες και των δύο ομάδων.

ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΣ: Λάγιος, Μπάδας, Κάππας, Κατριβέσης, Δημητρακόπουλος, Μπαλασκέρης (72’ Δ. Μαρτζάκλης), Μπασιλάρης, Ράπτης (68’ Γεωργίου), Γιαχαλής (87’ Κατσανάκης), Ξυπολιάς, Παλούκης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ/ΑΙΑΣ: Τσιώκος, Παλαιολογόπουλος (30’ Ντοντάι), Μελισσουργός, Χριστόπουλος (68’ Αλεξόπουλος), Ρίκκα, Σκέντζος, Τριανταφύλλου, Σκούτας, Λιόσης, Μάλλιος, Ραμπαβίλας.

ΑΕΤΟΣ ΠΑΤΡΩΝ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΕΜΕΝΗΣ 5-1

Τον «σκόρπισε» στους... πέντε ανέμους

Ο Αετός Πατρών σημείωσε την όγδοη σερί του νίκη στο πρωτάθλημα κόντρα στον Αστέρα Τέμενης, νικώντας με το εμφατικό 5-1.

Δύο γκολ σημείωσε ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, Δημήτρης Ρουντζαμάνης που έφτασε τα 15 την φετινή περίοδο. Επίσης σκόραραν και οι Μαραγκός, Καρέλης και Χασάλα.

Η ομάδα της Αιγιάλειας είχε μειώσει στο σκορ με τον Β. Βλάχο στο 56ο λεπτό.

ΑΕΤΟΣ ΠΑΤΡΩΝ: Χρανιώτης, Ασκούνης (85’ Σπερελάκης), Γκλαβάς, Καλλιβωκάς, Παπαδάτος, Γκέκα (80’ Βακτριτζόγλου), Ρουντζαμάνης, Καρελής, Μαραγκός, Παναγάκης (75’ Ζέζας), Χασάλα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΕΜΕΝΗΣ:  Παναγιωτόπουλος, Θεοδωρόπουλος, Κατσαούνης (61΄ Αουρέλ), Κοσκινάς, Οικονομόπουλος, Παπαδόπουλος, Ν. Βλάχος, Μεσσήνης (77΄ Βλάνταν), Τάφα, Δημ. Καλαμαράς (67΄ Διον. Καλαμαράς), Β. Βλάχος.