Α1’ ΕΣΚΑΗ – Και… εγένετο μπαρά

Ο Προμηθέας ξεπέρασε και το τελευταίο δύσκολο εμπόδιο που είπε, επικρατώντας στην παράταση του Πανηλειακού με 89-84 και τα πλέι οφ είναι… αναπόφευκτα για την Ζάκυνθο.

Τα πιθανότερα ζευγάρια (θέσεις 2-7): Προμηθέας – Γλαύκος, Νίκη – Πανηλειακός ή Ακράτα, Ήφαιστος/Αχιλλέας – Πανηλειακός ή Ακράτα. Η Ζάκυνθος θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά το νικητή που θα προκύψει από την αναμέτρηση των ομάδων που θα καταλάβουν την 4η και την 5η θέση. Ο Ήφαιστος/Αχιλλέας έκανε το καθήκον του επικρατώντας εκτός έδρας της Αγυιάς με 85-76, σ’ ένα δύσκολο παιχνίδι με τους γηπεδούχους να ψάχνουν τη νίκη που θα τους έφερνε κοντά στην παραμονή.Η Ακράτα νίκησε δύσκολα (59-54)τα Λεχαινά που μετά και από αυτή την ήττα υποβιβάστηκαν και μαθηματικά.

Πιθανός είναι και ο «εμφύλιος» μεταξύ του Ήφαιστου/Αχιλλέα και της Ακράτας στην προημιτελική φάση των πλέι οφ.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ

(24η αγωνιστική)

Γλαύκος – Ζάκυνθος 57-72

Νίκη Προαστίου – Αχαγιά ’82 53-44

Προμηθέας – Πανηλειακός 89-84 παρ. (76-76 κ.α.)

Αγυιά – Ηφαιστος/Αχιλλέας 76-85

Ακράτα – ΑΕ Λεχαινών 59-54

Παναχαϊκή – Πυρσός 74-62

Κρήνη ’97 – ΕΑΠ ………..

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(Σε 24 αγώνες)

Ζάκυνθος      1825-1444       46

———————————————

Προμηθέας   1673-1458       43

Νίκη Πρ.         1601-1396       42

Ηφαιστος/Αχ.           1682-1483       41

Πανηλειακός             1554-1473       39

Ακράτα          1543-1485       39

Γλαύκος         1543-1447       37

———————————————–

Κρήνη΄97       1532-1547       35

Αχαγιά΄82      1521-1478       35

Παναχαϊκή     1453-1427       34

Πυρσός         1417-1634       30

———————————————————-

Αγυιά              1364-1563       30

———————————————–

ΑΕ Λεχαινών             1430-1725       27

ΕΑΠ                 1020-1623       24

  • Κρήνη – ΕΑΠ, με παιχνίδι λιγότερο

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(25η, 23.04)

Αχαγιά ’82 – Πανηλειακός

Πυρσός – Προμηθέας

ΕΑΠ – Παναχαϊκή

Ήφαιστος/Αχιλλέας – Κρήνη ‘97

ΑΕ Λεχαινών – Αγυιά

Ζάκυνθος – Ακράτα

Νίκη Προαστίου – Γλαύκος

Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(26η, 30.04)

Πανηλειακός – Πυρσός

Ακράτα – Νίκη Προαστίου

Αγυιά – Ζάκυνθος

Κρήνη ’97 – ΑΕ Λεχαινών

Παναχαϊκή-Ήφαιστος/Αχιλλέας

Προμηθέας – ΕΑΠ

Γλαύκος – Αχαγιά ‘82