Α1 ΕΣΚΑ-Η – Πήρε τη ρεβάνς η Ακράτα

Πλέον όλα τα αποτελέσματα μετράνε στην Α1 ΕΣΚΑΗ. Με τη συμπλήρωση 20 αγωνιστικών ο Γλαύκος παραμένει στο +3 και άπαντες περιμένουν να κάνει μία ήττα μέχρι το φινάλε

(τα δύσκολα ματς είναι με Παναχαϊκή και Ακράτα) ώστε να διεξαχθούν πλέι οφ. Αν ο Γλαύκος τερματίσει πρώτος με 4 νίκες διαφορά θα ανέβει απευθείας.

Η Ακράτα σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι επικράτησε της Σφήκας με 71-69 κόντρα σε μία ομάδα που την είχε υποχρεώσει στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα και την έριξε από την κορυφή. Αν τέλειωνε τώρα το πρωτάθλημα οι δύο ομάδες θα συνέθεταν το ένα ζευγάρι των πλέι οφ, άρα ίσως είναι σημαντικό που η Ακράτα έκανε το 1-1.

Από την αρχή οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (22-19 στο 15’), η Ακρατα… άνοιξε βήμα στην επανάληψη (43-34 στο 25’), η Σφήκα ισοφάρισε (59-59 στο 35’) και το τελικό 71-69 διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά.

Τα 10λεπτα: 13-12, 32-27, 52-50, 71-69.

ΜΠΛΑΚ ΑΟΥΤ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΦΑΙΣΤΟ/ΑΧΙΛΛΕΑ

Πραγματοποιώντας πολύ κακή εμφάνιση, τέτοια που τον βρήκε να χάνει μέχρι και με 23 πόντους (62-39 στο 25’), ο Ήφαιστος/Αχιλλέας έχασε με «κάτω τα χέρια» από την ΕΑΠ (66-51). Παράλληλα απώλεσε και τη διαφορά των 7 πόντων του πρώτου ματς, ενώ και σε αυτή την περίπτωση μπορούν να διασταυρωθούν οι δύο ομάδες (θέσεις 4-5).

Οι «πράσινοι» έκαναν ένα συμπαθητικό α’ μέρος το οποίο τους βρήκε να χάνουν με 30-27 αλλά στη συνέχεια τα έκαναν όλα λάθος. Το 47-36 στο 30’ έγινε γρήγορα 62-39 με τους φιλοξενούμενους απλά να «μαζεύουν» το εύρος της ήττας στο φινάλε.

Τα 10λεπτα: 16-11, 30-27, 47-36, 66-51.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια δεν υπήρχαν εκπλήξεις με τον Γλαύκο να κερδίζει εύκολα τους Νέους του Έσπερου (72-56) και την Παναχαϊκή να σοβαρεύεται στο β’ μέρος και να επικρατεί του Πανηλειακού με 73-64

Φωτιά στη μάχη της παραμονής έβαλε ο Πρ. Ηλίας νικώντας με 67-60 την Αγυιά, η Αχαγιά με το 55-49 επί του Ολυμπιονίκη και η Ολυμπιάδα με το «2» (67-69) επί του Ακταίου.

ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ

  1. ΓΛΑΥΚΟΣ (37β.): Ολυμπιάδα (εκτός), Παναχαϊκή (εντός), Αραχωβίτικα/Ακταίο (εκτός), Πανηλειακό (εντός), Ακράτα (εντός) και ΕΑΠ (εκτός).
  2. ΑΚΡΑΤΑ (34β.): Νέους Εσπερου ΑΟΠΑ (εκτός), Ολυμπιάδα (εντός), Παναχαϊκή (εκτός), Αραχωβίτικα/Ακταίο (εντός), Γλαύκο (εκτός) και Πανηλειακό (εντός).
  3. ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (34β.): Αραχωβίτικα/Ακταίο (εντός), Γλαύκο (εκτός), Ακράτα (εντός), ΕΑΠ (εκτός), Προφήτη Ηλία/ΠΑΟΚ (εντός) και Αχαγιά ΄82 (εκτός).
  4. ΝΕΟΙ ΕΣΠΕΡΟΥ ΑΟΠΑ (33β.): Ακράτα (εντός), ΕΑΠ (εκτός), Προφήτη Ηλία/ΠΑΟΚ (εντός), Αχαγιά ΄82 (εκτός), Ολυμπιονίκη (εντός) και Αγυιά (εκτός).
  5. ΕΑΠ (32β.): Σφήκα (εκτός), Νέους Εσπερου ΑΟΠΑ (εντός), Ολυμπιάδα (εκτός), Παναχαϊκή (εντός), Αραχωβίτικα/Ακταίο (εκτός) και Γλαύκο (εντός).
  6. ΗΦΑΙΣΤΟΣ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ (32β.): Προφήτη Ηλία/ΠΑΟΚ (εντός), Αχαγιά ΄82 (εκτός), Ολυμπιονίκη (εντός), Αγυιά (εκτός), Πανηλειακό (εκτός) και Σφήκα (εντός).
  7. ΣΦΗΚΑ (30β.): ΕΑΠ (εντός), Προφήτη Ηλία/ΠΑΟΚ (εκτός), Αχαγιά ΄82 (εντός), Ολυμπιονίκη (εκτός), Αγυιά (εντός) και Ηφαιστο/Αχιλλέα (εκτός).
  8. ΑΡΑΧΩΒΙΤΙΚΑ-ΑΚΤΑΙΟ (30β.): Παναχαϊκή (εκτός), Πανηλειακό (εντός), Γλαύκο (εντός), Ακράτα (εκτός), ΕΑΠ (εντός) και Προφήτη Ηλία/ΠΑΟΚ (εκτός).

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ – (20ή αγωνιστική)

Ακράτα – Σφήκα 71-69

ΕΑ Πατρών – Ήφαιστος/Αχιλλέας 66-51

Πρ. Ηλίας/ΠΑΟΚ – Αγυιά 67-60

Αχαγιά – Ολυμπιονίκης 55-49

Παναχαϊκή – Πανηλειακός 73-64

Γλαύκος – Νέοι Εσπέρου 72-56

Ακταίο – Ολυμπιάδα 67-69

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ – (σε 20 αγώνες)

1. Γλαύκος          1432-1242            37

2. ΑΟ Ακράτα    1330-1264            34

3. Παναχαϊκή     1320-1185            34

4. σπερος/ΑΟΠΑ              1381-1199            33

5. Ε. Α. Πατρών1230-1169            32

6. Ήφαιστος/Αχιλ.           1347-1239            32

7. ΣΦΗΚΑ                             1397-1355            30

8. Αραχωβίτικα1303-1267            30

9.Αγυιά                1243-1281            28

10. Ολυμπιονίκης             1149-1245            27

11. Αχαγιά ’82   1272-1383            27

12. Ολυμπιάδα1307-1411            26

13. Πανηλειακός              1233-1413            25

14. Προφ. Ηλίας               1194-1319            24

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – (21η, 16.03)

Νέοι Εσπέρου – Ακράτα

Σφήκα – ΕΑΠ

Ήφαιστος/Αχιλλέας – Πρ. Ηλίας/ΠΑΟΚ

Αγυιά – Αχαγιά

Πανηλειακός – Ολυμπιονίκης

Παναχαϊκή – Ακταίο

Ολυμπιάδα – Γλαύκος