ΚΕΡΑΥΝΟΣ / Την στέλνει στο τοπικό

Ο Κεραυνός Αιγίου σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που έγινε την Κυριακή στο κλειστό επικράτησε της Απολλωνιάδας με 79-73 κι ενώ η κανονική διάρκεια του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 63-63. Με αυτή την ήττα οι «μελανόλευκοι» για να εξασφαλίσουν σίγουρα την παραμονή τους χρειάζεται να κάνουν το «3 στα 3» μέχρι το τέλος, ή δύο νίκες αρκεί ο Ποσειδώνας να πετύχει μία λιγότερη, καθώς υπερτερεί στη μεταξύ τους μονομαχία.

Ο Κεραυνός έδειξε ότι παλεύει όλα τα παιχνίδια και δε θα μπορούσε να κάνει κάτι διαφορετικό και κόντρα στην Απολλωνιάδα που καιγόταν για τη νίκη. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει διαφορά πάνω από τρία καλάθια και οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνηθισμένο φαινόμενο. Ο Κεραυνός μπήκε καλά στην αναμέτρηση συντηρώντας ένα μικρό προβάδισμα για να προηγηθεί στο α’ 10λεπτο με 18-16. Στη β’ περίοδο η Απολλωνιάδα έσφιξε την άμυνά της, εκμεταλλεύτηκε και την αστοχία των γηπεδούχων (μόλις 11 πόντοι σε αυτό το διάστημα) και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 34-29 δημιουργώντας προϋποθέσεις νίκης. Η τελική αντεπίθεση του Κεραυνού έγινε στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση (63-63). Εκεί η κατάσταση ήταν πιο εύκολη με τους «μελανόλευκους» να έχουν κουραστεί και τους παίκτες της αιγιώτικης ομάδας να προσθέτουν το 13ο ροζ φύλλο αγώνα της φετινής σεζόν. Ο Κακαβάς, Βλαχόπουλος και Γκόβας (μαζί είχαν 60 πόντους) «τράβηξαν» στο σκοράρισμα για τους νικητές που εξασφάλισαν μία θέση στην πρώτη 6άδα.

ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΗΣ ΕΣΚΑΗ

Οι ηττημένοι χρειάζονται πλέον εκτός από νίκη επί της Ολυμπιάδας σε 10 μέρες και επικράτηση στην έδρα του Ολυμπιονίκη στα τέλη του μήνα, προσβλέποντας και σε πιθανή αδιαφορία του Ιωνικού στο τελευταίο παιχνίδι στην Πάτρα. Με δεδομένη την ήττα της Απολλωνιάδας στον α’ γύρο από τον Ολυμπιονίκη ίσως χρειαστεί και νίκη άνω των 4 πόντων. Όπως και να έχει, μετά την Ολυμπιάδα, θα υποβιβαστεί και δεύτερη ομάδα της ΕΣΚΑΗ, εκτός κι αν ο Ολυμπιονίκης κερδίσει στο Λουτράκι.Διαιτητές: Δημόπουλος – Σοφιανόπουλος.Τα δεκάλεπτα: 18-16, 29-34, 47-50, 63-63 (κ.α.), 79-73.ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Λιόνας): Βλαχόπουλος 20, Πολυζωγόπουλος, Κακαβάς 21, Δαουλάρης 7 (1), Μοσχοβάκης 12 (1), Παναγιωτίδης, Σταυρουλάκης, Χριστοδουλόπουλος, Γκόβας 19 (1).

ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΔΑ (Δίπλαρος): Κορακιανίτης 18 (3), Ρεκούτης Ν., Ρεκούτης Κ., Τσιχλιάς 6, Σοχωράκης 14, Αδαμόπουλος 4, Τσιρώνης 2, Μολφέτας 14 (1), Μπέκος 19 (2).

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ (19η)

Ολυμπιάδα Πατρ. – Μίλωνας 76-84Κεραυνός Αιγ.-Απολλωνιάδα 79-73 (63-63κ.α.)Πολύβιος – Ποσειδώνας 62-83Ολυμπιονίκης – Κρόνος Ι. 76-63Ιωνικός Ν.Φ. – Έσπερος 71-62

Κρόνος Αγ. Δημ. – Χολαργός 78-63

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 19 αγώνες)Έσπερος    1534-1235     36 Κρόνος Αγ. Δ.    1460-1253     34Χολαργός    1370-1158    34Ιωνικός Ν.Φ.     1485-1142     34Μίλωνας    1475-1325     32Κεραυνός    1439-1364     31Κρόνος Ιωαν.    1235-1409     27Ολυμπιονίκης    1203-1416     25 Ποσειδώνας    1302-1343     24Απολλωνιάδα    1283-1390     24Ολυμπιάδα    1176-1445     21Πολύβιος    1127-1499     20