Νίκη πλέι οφ η Ακράτα

Τα πέντε από τα επτά παιχνίδια της 21ης ημέρας στην Α1 ΕΣΚΑΗ κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό, με τις ομάδες να καταθέτουν στο παρκέ όλα τα όπλα τους όσο «σβήνουν» οι αγωνιστικές.

Η Ακράτα πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής καθώς επικράτησε εκτός έδρας των Νέων Εσπέρου με 67-69. Αυτή η νίκη είναι σημαντική για δύο λόγους. Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το 1-1 στη σειρά των αγώνων καθώς η πατρινή ομάδα τους είχε «πληγώσει» με νίκη στην Ακράτα στον α’ γύρο. Αυτό σημαίνει πως αν διεξαχθούν πλέι οφ, η Ακράτα θα έχει το πλεονέκτημα έδρας σε περίπτωση που οι δύο ομάδες διασταυρωθούν. Το ίσιο είχε πράξει και την προηγούμενη αγωνιστική όταν νίκησε τη Σφήκα.

Από την άλλη διατήρησε τη διαφορά των τριών νικών από τον Γλαύκο. Αν γίνουν τέσσερις τότε ο πρωτοπόρος θα ανέβει απευθείας. Μόνο που την επόμενη Δευτέρα αντιμετωπίζει την Παναχαϊκή και αν χάσει από τους «κοκκινόμαυρους» τα πλέι οφ θεωρούνται δεδομένα.

Ο Ήφαιστος/Αχιλλέας είναι ο αρνητικός πρωταγωνιστής στο β’ γύρο. Μπορεί να έχει σχεδόν εξασφαλισμένη τη συμμετοχή του στην πρώτη 7άδα, ωστόσο με τις εμφανίσει του δεν πείθει.

Αυτή τη φορά ηττήθηκε εντός έδρας από τον ουραγό Πρ. Ηλία/ΠΑΟΚ με 58-62 και τον έβαλε στο παιχνίδι της παραμονής. Μάλιστα η διαφορά είναι πλασματική καθώς στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν πίσω στο σκορ με νταμπλ σκορ (17-34), ενώ από το πρώτο δεκάλεπτο είχαν δώσει στη διαφορά διψήφια τιμή (5-15).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια η ΕΑΠ επικράτησε εκτός έδρας της Σφήκας με 64-62 κι έδειξε πως θα είναι ένας αξιόμαχος αντίπαλος στα πλέι οφ.

Η Ολυμπιάδα δεν κατάφερε να κάνει τη χάρη σε όλους τους υπόλοιπους και στον εαυτό της (θα αγκάλιαζε την παραμονή) χάνοντας και αυτή στο καλάθι από τον Γλαύκο (56-58).

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε και στο Καράτουλα με τον Πανηλειακό να κερδίζει στο τοπικό ντέρμπι τον Ολυμπιονίκη με 77-73 και αναθέρμανε τις ελπίδες παραμονής του.