ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΓΟΥΛΑΣ 1-1: Έχασε την ευκαιρία, με παρέα στην κορυφή

Για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι ο Παναιγιάλειος έμεινε μακριά από τη νίκη. Αυτό δε θα μπορούσε παρά να του στερήσει τη μοναξιά στο ρετιρέ καθώς ο Αχαρναϊκός κέρδισε με 2-1 στο Ρούβα και τον έπιασε στην κορυφή. Το συγκρότημα του Νίκου Κουρμπανά παραχώρησε τη δεύτερη ισοπαλία στο Αίγιο, μένοντας στο 1-1 με τον Αστέρα Μαγούλας (41’ Δημητριάδης – 50’ Σκαρτσίλας). Οι «μελανόλευκοι» διατηρήθηκαν στην κορυφή μαζί με τον Αχαρναϊκό, καθώς η Επισκοπή είχε ρεπό. Παράλληλα ο Φωστήρας πλησίασε στους τρεις πόντους επικρατώντας στις καθυστερήσεις της Γλυφάδας.

Η «Μαύρη Θύελλα» θα παραμείνει δύο μήνες χωρίς νίκη στο γήπεδο (την επόμενη Κυριακή παίρνει το «τρίποντο» κόντρα στον Εθνικό Αστέρα) και θα πρέπει να επιστρέψει άμεσα στις επιτυχίες στις 10 Μαρτίου όταν φιλοξενεί τα Χανιά. Η τελευταία νίκη ήταν στις 6 Ιανουαρίου, το 4-1 κόντρα στην Προοδευτική.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ

Να σημειωθεί πως το αιγιώτικο συγκρότημα έχασε τεράστια ευκαιρία να ξεφύγει από τους διώκτες του καθώς με νίκη θα «έριχνε» 4 βαθμούς στη Μαγούλα, στην Επισκοπή και στον Αχαρναϊκό, οι οποίοι θα γίνονταν +7 από τη Μαγούλα που έχει ρεπό την επόμενη Κυριακή και με την οποία θα ξεμπέρδευε. Επίσης παίζουν Αχαρναϊκός και Επισκοπή στο Μενίδι και θα υπήρχαν οι προϋποθέσεις για περαιτέρω αύξηση της διαφοράς. Χάθηκε δηλαδή η ευκαιρία να «κλειδωθεί» ο τίτλος του πρωταθλητή.

Ο Παναιγιάλειος «πληγώθηκε» από έναν παρά λίγο «μελανόλευκο» το καλοκαίρι. Ο Δημητριάδης που είχε συμφωνήσει προφορικά αλλά δεν αγωνίστηκε με τα χρώματα του Παναιγιαλείου τα έκανε όλα στο παιχνίδι. Άνοιξε το σκορ στο 41ο λεπτό και ακριβώς 41 λεπτά αργότερα αποβλήθηκε από το ματς αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Πρωταγωνιστές και άλλοι δύο πρώην «μελανόλευκοι», ο Χρυσάφης και ο Στρατομήτρος.

Καλύτερος στην επανάληψη ο Παναιγιάλειος, άφησε τον υποτονικό εαυτό του α’ μέρους στα αποδυτήρια, πέτυχε γρήγορα την ισοφάριση (50’ Σκαρτσίλας), είχε τις ευκαιρίες (77’ Σκαρτσίλας, 90’+ Μπουρλάκης), αλλά δεν κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη μπροστά σε 1.500 και πλέον φιλάθλους του.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

12′: Ο Σανδραβέλης επιχειρεί τη σέντρα, ο Διαμαντόπουλος πιάνει το γυριστό σουτ, άουτ.

20′: Ο Δημητριάδης περνάει τη μπάλα στον Κορνελάτο, το σουτ του ανακόπτεται πάνω στη γραμμή απομάκρυνε από τον Ακπαρίδη.

32′: Καλή ευκαιρία για τον Παναιγιάλειο, με τον Μπούνα να κάνει το πλασέ τον  Μπαλασάκη να αποκρούει προσωρινά, το «ριμπάουντ» ο Διαμαντόπουλος από αριστερά, επιχειρεί τη σέντρα, δεν προλαβαίνει ο Σκαρτσίλας να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

35′: Σουτ του Έβερετ, απόκρουση του Ρίζου.

41′ 0-1: Φάουλ του Χρυσάφη, προβολή του Δμημητριάδη στα δίχτυα της εστίας του Ρίζου.

50′ 1-1: Γυριστή κεφαλιά του Μπούνα, απόκρουση του Μπαλασάκη, ο Σκαρτσίλας καιροφυλακτεί και σκοράρει.

72’: Στην αντεπίθεση ο Παναιγιάλειος, σέντρα Κανελλόπουλου, κεφαλιά του Σκαρτσίλα, απόκρουση του Μπαλασάκη.

92′: Δυνατό σουτ του Μπουρλάκη, η μπάλα περνάει άουτ.

Ο Βισκαδούρος (Ηρακλείου) έδειξε κίτρινες στους Σκαρτσίλα, Αργυρόπουλο (συμπλήρωσε 4), Γ. Παπαδόπουλο / Μπιμπίρη, Ιακωβάκη, Δημητριάδη (2), Κορνελάτο, Στρατομήτρο, Έβερετ, Μπαλασάκη.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Νίκος Κουρμπανάς): Ρίζος, Σανδραβέλης (77′ Μπουλούμπασης), Παπαχρήστος, Σούλης, Ακπαρίδης, Γκοτσούλιας, Γ. Παπαδόπουλος (88’ Μπουρλάκης), Αργυρόπουλος, Μπούνας, Διαμαντόπουλος (61′ Κανελλόπουλος), Σκαρτσίλας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΓΟΥΛΑΣ (Αντώνης Πριόνας): Μπαλασάκης, Ιακωβάκης (80′ Γαρουφαλιάς), Μπιμπίρης, Χάλαρης, Στρατομήτρος, Έβερετ, Μαρίνου, Χρυσάφης (85′ Παγώνης), Δημητριάδης, Κορνελάτος (68′ Αλεξίου), Ιατρού.

ΕΓΙΝΕ ΤΗΣ… ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ

Σε ότι αφορά στα παιχνίδια της πρεμιέρας του β’ γύρου, μόνο το παιχνίδι του Παναιγιαλείου δεν κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Οι διαφορές των ομάδων του νοτίου ομίλου είναι μικρές και αυτό φαίνεται από τα αποτελέσματά τους. Και όταν το τελικό σκορ δεν είναι 1-0 όπως τις δύο προηγούμενες αγωνιστικές είναι ισόπαλο. Η μοναδική «παραφωνία» έχει να κάνει με τη νίκη του Φωστήρα στις καθυστερήσεις με 2-1 επί της Γλυφάδας.

Στο 96’ κρίθηκε και η αναμέτρηση της Καλαμάτας με τη μεσσηνιακή ομάδα να ισοφαρίζει τον Πανηλειακό. Μάλιστα πριν την ισοφάριση της Καλαμάτας ο Πανηλειακός είχε δοκάρι! Εκτός από το παιχνίδι του Αιγίου, 1-1 έληξαν και οι αναμετρήσεις στην Κρήτη (Χανιά – Προοδευτική, Ρούβας – Αχαρναϊκός), με την Προοδευτική να σκοράρει στο 94’!

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ

(14η αγωνιστική)

Παναιγιάλειος – Αστέρας Μαγούλας  1-1

(50’ Σκαρτσίλας – 41’ Δημητριάδης)

Ρούβας – Αχαρναϊκός  1-2

(34′ Παντελής – 29′ Κουμπρόγλου, 85’ Ραχίμ)

Καλαμάτα – Πανηλειακός  1-1

(96’ Ψυχογιόπουλος – 33′ Βλαχόπουλος)

Φωστήρας – Α.Ο Γλυφάδας  2-1

(5′ Στάμος 92′ Δωροβίνης – 51′ πέν. Σκάρος)

Κόρινθος – Εθνικός Αστέρας 3-0 ά.α.

Χανιά – Προοδευτική  1-1

(23′ πέν. Γωνιωτάκης – 94′ πέν. Αργυρίου)

* Η Επισκοπή έχει κάνει ρεπό.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – (15η, 03.03, 3 μ.μ.)

5 γκολ: Μπούνας (Παναιγιάλειος).

4 γκολ: Λαζανάς (Παναιγιάλειος), Δωροβίνης (Φωστήρας), Κέρι (Χανιά), Καζάντζης (Γλυφάδα), Σεληνιωτάκης (Επισκοπή), Χρυσάφης (Αστέρας Μαγούλας).

3 γκολ: Γωνιωτάκης (Χανιά), Καϊμακαμούδης (Γλυφάδα), Βεστάκης, Νεόφυτος (Αχαρναϊκός), Σαμπάνης (Κόρινθος), Στάμος (Φωστήρας), Νομικός (Πανηλειακός), Παναγιωτόπουλος, Λέκκας (Προοδευτική).

2 γκολ: Σκαρτσίλας, Αργυρόπουλος, Διαμαντόπουλος (Παναιγιάλειος), Αργυρίου (Προοδευτική),  Τσουβαλτσίδης (Κόρινθος), Μήτρου, Λούγκος, Κυριακίδης, Βλαχόπουλος (Πανηλειακός), Πάγκαλος (Χανιά), Κάμπας (Φωστήρας), Μπελερής, Νιάρος, Καλογερόπουλος, Κουμπρόγλου, Δασκαλάκης (Αχαρναϊκός), Ανωγειανάκης (Ρούβας), Βιδάλης, Σκάρος, Κολοτούρος (Γλυφάδα).

1 γκολ: Γκοτσούλιας, Παπαχρήστος, Τ. Παπαδόπουλος, Μπουλούμπασης (Παναιγιάλειος), Κοζανίδης, Δελήμπασης, Τζέκος (Επισκοπή), Π. Καραχάλιος, Α. Καραχάλιος, Κολόκας, Κουλός, Φράγκος (Πανηλειακός), Ψυχογιόπουλος, Σκαρλάτος, Καούνος, Τσαγκαράκης, Πούτσι (Καλαμάτα), Μακαρονάς, Λύγκος, Καλογιάννης (Γλυφάδα), Βαβάτσικος, Κούτρος, Τασούλης (Φωστήρας), Κουρτάνοβιτς, Επιτροπάκης (Προοδευτική), Ταταράκης, Ψυχουντάκης, Μποτωνάκης (Χανιά), Παντελής, Ανυφαντάκης, Κορδονούρης, Γκάτσης, Φουκαράκης, Χατζησάββας (Ρούβας), Πεχλιβανόπουλος, Κατσίκης, Φίλης, Λώττας (Κόρινθος), Τριάντος, Μπιμπίρης, Χάλαρης (Αστέρας Μαγούλας), Ραχίμ, Μακρυγιάννης (Αχαρναϊκός).