Σέρο, το πηλίκο είναι ζέρο

Ο Μουράτ Σεροπιάν δεν κατάφερε να κερδίσει τη δεύτερη πρώην ομάδα του που αντιμετώπισε (είχε ηττηθεί στα Χανιά), ο Σπανός παρέμεινε αήττητος κόντρα στον Παναιγιάλειο

καθώς μετά το «3Χ3» την τριετία 2008-10 με Σαλαμίνα, Ρόδο, Παναχαϊκή, προχτές πήρε ισοπαλία και κάπως έτσι ήρθε το τελικό 1-1.

Ένα αποτέλεσμα που ευνοεί τους φιλοξενούμενους οι οποίοι και διατήρησαν τη διαφορά 10 πόντων από τους «μελανόλευκους», ενώ απέχουν 4 θέσεις από την 4η θέση και προβάλουν ως το φαβορί για μία θέση στα πλέι οφ, με μία να μένει κενή.

ΕΛΠΙΖΕΙ ΛΟΓΩ ΑΛΛΩΝ

Ο Παναιγιάλειος, ο οποίος έβγαλε πάθος στο παιχνίδι του, παρέμεινε χωρίς νίκη για 4ο σερί ματς και ήδη βρίσκεται στην 7η θέση, πολύ μακριά από τις θέσεις ανόδου. Απέχει 5 πόντους από τη σωτηρία και ισάριθμους από την πτώση.

Ο μόνος λόγος που μένει «ζωντανός» έχει να κάνει με τις δύο «κολλητές» ισοπαλίες των Χανίων και το «Χ» του Απόλλωνα πριν μία εβδομάδα. Ωστόσο, θα πρέπει ν’ αρχίσει να μαζεύει άμεσα τη διαφορά, με δεδομένο ότι το φετινό πρωτάθλημα στην κανονική του διάρκεια είναι «κοντό», απομένουν 14 ματς στο γήπεδο κι επιπροσθέτως κανείς δεν μπορεί να ποντάρει στο περσινό σερί, καθώς θα αποτελεί ευτυχία και θα συνιστά επιτυχία αν ο φετινός Παναιγιάλειος κάνει τρεις σερί νίκες σε αγώνες που γίνονται.

ΗΡΕΜΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΡΕΞΙΜΟ…

Ο Μουράτ Σεροπιάν συνέστησε ηρεμία κι εμφανίστηκε «μαλακωμένος», ακόμα και με τη συμπεριφορά του στον πάγκο όταν έτρεχε να μαζέψει τις μπάλες για να συνεχιστεί το παιχνίδι, έχει ξεχάσει το ύφος χιλίων καρδιναλίων που τον διακατείχε, η ουσία ωστόσο είναι πως με αυτή την ηρεμία ο Παναιγιάλειος κινδυνεύει να χάσει τα αυγά και τα πασχάλια.

Η διοίκηση δε θέλει να ζήσει τα περσινά… Δεκεμβριανά με τον Κουρμπανά, αλλά μία ακόμη χρονιά χάνεται στη σκιά της επικείμενης αποτυχίας. Θα το γράψουμε τελευταία φορά πως αυτή η ομάδα χρειάζεται επιθετικό που να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα, χαφ να περνάει μπάλες, ενώ ο σχεδιασμός του καλοκαιριού απέτυχε παταγωδώς.

ΜΙΑ… ΖΑΡΙΑ METHNΕΠΙΣΚΟΠΗ

Κανείς βέβαια δε φέρεται διατεθειμένος να πάρει γενναίες αποφάσεις και μάλλον η διοίκηση θα ρισκάρει καθώς θα αφήσει λογικά να περάσει ανεκμετάλλευτο αυτό το διάστημα με το βλέμμα στο ματς με την Επισκοπή. Ένα παιχνίδι κόντρα σε μία μισοδιαλυμένη ομάδα, το οποίο όμως αν «στραβώσει» θα ΄χει τελειώσει και η ιστορία για τον Παναιγιάλειο.

Κι όλα αυτά ενώ η «Μαύρη Θύελλα» θα πρέπει να κυνηγήσει τουλάχιστον την 4η θέση για να σωθεί απευθείας και να μη μπλέξει σε περιπέτειες. Πάντως, το ματς με την Επισκοπή  είναι η τελευταία ευκαιρία για να βγει από το βούρκο…

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Παναιγιάλειος ήταν καλύτερος αλλά για μία ακόμη φορά δεν μετουσίωσε τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν σε γκολ. Έχει πετύχει μόλις 7 σε 9 ματς, έχοντας χειρότερη επίθεση κι από ομάδες που πέφτουν, κι έτσι, δουλειά δεν γίνεται.

ΔΥΣΕΥΡΕΤΟ ΤΟ ΓΚΟΛ

Ο Μπούνας έχασε σπουδαίο τετ α τετ στο 10’, αρνούμενος να σκοράρει φέτος, ο Ουρτάδο άλλη μία στο 15’ πριν σκοράρει με προσωπική ενέργεια, ενώ ένα καλό σουτ είχε και ο Μίλιεβιτς στο 60’.

Η Παναχαϊκή εμφανίστηκε καλοδουλεμένη υπό την εποπτεία του Δημήτρη Σπανού, συμπαγής, με τον Μαρουκάκη να έχει αλήτικη συμπεριφορά εντός γηπέδου αλλά να είναι άκρως πολύτιμος για την ομάδα του και πήρε το βαθμό που της έλειπε για να κάνει Χριστούγεννα με απόσταση ασφαλείας από τους αντιπάλους της.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3′ 0-1: Φάουλ του Πατινιώτη από δεξιά, ο Μαρουκάκης με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Σταυριανού και στα δίχτυα.

11′: Πρώτη καλή στιγμή για τον Παναιγιάλειο, όταν σε κάθετη μπαλιά του Ουρτάδο, ο Μπούνας βγήκε στην πλάτη της άμυνας, αλλά πλάσαρε άσχημα τον Μπαλασάκη.

15′: Σουτ του του Ουρτάδο έξω από την περιοχή, ο Μπαλασάκης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

28′ 1-1: Από κεφαλιά το Σκαρτσίλα η μπάλα έφτασε στον Ουρτάδο, ο οποίος αφού στόπαρε με τον ώμο, από το ύψος της μεγάλης περιοχής με ωραίο σουτ στην κίνηση, έκανε το 1-1.

33′: Κόρνερ του Ουρτάδο, ο Μπούνιας έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Μπαλασάκης μπλόκαρε.

39′: Φάουλ του Ζλατκόφσκι, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

60′: Πλασέ του Μίλιεβιτς από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Μπαλασάκη.

71′: Σουτ του Μαρουκάκη από πλάγια δεξιά στο ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

87′: Με δέκα παίκτες έμεινε ο Παναιγιάλειος, καθώς αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα (2η κίτρινη) ο Τζημογιάννης.

94′: Ο Σεχολάρι σκόραρε με προβολή, όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Σταυριανός, Σανδραβέλης (55′Μίλιεβιτς), Γκοτσούλιας, Τζημογιάννης, Ιωάννου, Νάστος (65′Σταμογιάννος), Σπίνουλας, Μπούνας, Μπουρλάκης, Ουρτάδο, Σκαρτσίλας (73′Σεχολάρι).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Μπαλασάκης, Ασίγκμπα, Κάργας, Αλμπι, Στεργίδης, Πλέγας (31′Ζλατκόφσκι / 85′Αναστασόπουλος), Μαρουκάκης, Γκαντιάγκα, Μπαλού, Πατινιώτης (90′Χούσα), Χαρτσιάς.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ – (9η αγωνιστική)

Ηρακλής Ψαχνών – Χανιά 1-1

(43′ Φλίγκος – 73′ Πάγκαλος)

ΑΕΚ – Φωστήρας 4-0

(30′, 78′ Πλατέλλας 72′ Μάνταλος, 82′ Ντούνης)

ΑΕΚ – Ηρακλής Ψαχνών 5-1

(3’, 77’ Μπρέσεβιτς, 5’ Πλατέλλας, 40’ Ντούνης, 83’ Λαμπρόπουλος – 63’ Μπακομήτρος)

Χανιά – Αχαρναϊκός 2-2

(10’ Γκότοβος, 11’ Κρητικός – 8’ Γέσιτς, 52’ Ταμπάκης)

13.Πανηλειακός               0 1 6       7-19       1

• Ρεπό δεν έχουν κάνει Αχαρναϊκός, Ηρακλής Ψαχνών, Χανιά. Δεν έχουν παίξει με Πανηλειακό, η ΑΕΚ, η Καλλιθέα και ο Ηρακλής Ψαχνών.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – (11η, 03-04/01, 3 μ.μ.)

ΟΙ ΣΚΟΡΕΡ

6 ΓΚΟΛ: Τσίτας (Πανηλειακός), Μάνταλος (ΑΕΚ).

5 γκολ: Μαρουκάκης Παναχαϊκή), Μπρέσεβιτς, Πλατέλλας (ΑΕΚ).

4 γκολ:Γέσιτς (Αχαρναϊκός),Ντα Κόστα (Παναχαϊκή), Πάγκαλος (Χανιά), Ανγκούλο (Απόλλων),Ηλ. Ιωάννου (Άλιμος).

3 γκολ: Ιορδανίδης (Αχαρναϊκός),Βλαχόπουλος (Ερμιονίδα),Βουρβαχάκης, Νικόλτσης (Επισκοπή), Ράντι(Ηρακλής Ψ.). Κρητικός (Χανιά).

2 γκολ: Ουρτάδο Σταμόγιαννος(ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ), Κυβελίδης, Φαρινόλα, Λαγός (Απόλλων), Μπαρμπόσα, Ντούνης, Ντακόλ, (ΑΕΚ), Γκότοβος, Κοντέων (Χανιά), Γουόρντεν (Ηρακλής Ψ.),  Μασάδο (Καλλιθέα), Πατηνιώτης, Μπαλού, Στεργίδης (Παναχαϊκή).

1 γκολ:Ιωάννου, Μίλιεβιτς, Τζημογιάννης (ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ), Μπακομήτρος, Φλίγκος, Παλαιολόγος, Νάκα (Ηρακλής Ψ.), Δουμάνης, Μποτωνάκης (Επισκοπή), Ταμπάκης, Παπατόλιος, Καλαμιώτης (Αχαρναϊκός), Σαγανάς (Άλιμος), Νανία, Γκονζάλες, Κοτσώνης, Χατζής (Απόλλων),Συμελίδης, Όμο, Παβίσεβιτς (Ερμιονίδα), Λαμπρόπουλος, Αραβίδης, Κολοβέτσιος, (ΑΕΚ), Μανωλάς (Χανιά), Γκιαντάγκα, Ζλατκόβσκι, Σκερλετίδης (Παναχαϊκή), Κατσικογιάννης, Αρναρέλλης, Πιτταράς, Τσώνης (Καλλιθέα), Μπουντόπουλος (Πανηλειακός), Ράμα, Σακελλαρίου, Μίτκας, Μουστόγιαννης, Αχείμαστος (Φωστήρας).