Στην κόψη του ξυραφιού

Όλα γίνονται στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΗ. Ο Γλαύκος επικράτησε και της Παναχαϊκής με 57-49 και παρέμεινε στο +3 από τη δεύτερη Ακράτα.

Η τελευταία συνέχισε με νίκες (68-62 την Ολυμπιάδα) και πλέον θα παίξει στην Αγυιά με την Παναχαϊκή. Αν χάσει ο Γλαύκος θα βρεθεί στο +4 και με αυτή τη διαφορά ανεβαίνει απευθείας. Η Ακράτα θα έχει άλλη μία ευκαιρία κόντρα στον πρωτοπόρο τον άλλο μήνα, την προτελευταία αγωνιστική στην Πάτρα. Αν η Ακράτα κερδίσει στην Αγυιά θα είναι η μόνη που θα μπορεί να οδηγήσει τον Γλαύκο στα πλέι οφ και σε κάθε περίπτωση θέλει τη νίκη στο μεταξύ τους ματς. Μύλος…

Στο ματς με την Ολυμπιάδα έβγαλε άλλη μία υποχρέωση. Πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ αλλά με ισχνό προβάδισμα (8-7 στο 5’, 28-27 στο 15’), έφτασε στο +9 στο 30’ και κέρδισε σχετικά εύκολα στο φινάλε.

Τα 10λεπτα:20-18,32-29, 56-47, 68-62.

ΑΟ Ήφαιστος/Αχιλλέας «αυτοκτόνησε» και στην Αχαγιά από την οποία έχασε με 58-55. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη το σκορ ήταν 46-52, οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 12-3, κέρδισαν και σώζουν τη χρονιά.

Οι «πράσινοι» ήταν σε όλη τη διάρκεια μπροστά στο σκορ (8-11 στο 5’, 31-39 στο 25’) αλλά τελικά παραδόθηκαν στις ορέξεις των γηπεδούχων.

Μετά τη νίκη τους το ντέρμπι επί της κράτας έχουν συμπληρώσει τρεις σερί ήττες.

Τα 10λεπτα:17-20,28-31 , 39-46,58-55.

ΦΟΒΕΡΗ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΗ Η ΕΑΠ

Στα υπόλοιπα παιχνίδια οι τρεις τελευταίοι θα παλέψουν για την παραμονή, Ήφαιστος/Αχιλλέας, Ακταίο, Σφήκα και Αγυιά για την 6η και 7η θέση.

Πιο «καυτή» ομάδα αυτή την περίοδο η ΕΑΠ με 8 σερί νίκες που την έβγαλαν από τα επικίνδυνες θέσεις και την έφεραν 4η ως αντίπαλο των Νέων του Εσπέρου αν γίνουν πλέι οφ.

Ισοφάρισε το σερί του Γλαύκου με 8 νίκες, ενώ η ομάδα του Αγίου Διονυσίου ανέβηκε δύο θέσεις τις ισάριθμες τελευταίες αγωνιστικές και όσο «τρέχει» το σερί της ανέβηκε από τη 10η θέση στην 4η.

Η Ακράτα έχει το τρίτο ρεκόρ, καθώς έχει να επιδείξει 6 σερί ροζ φύλλα. Η Ακράτα είναι στο 1-1 με τον Ήφαιστο Αχιλλέα και τη Σφήκα και θα είναι και με το Ακταίο αν το κερδίσει, όσον αφορά στους πιθανούς αντιπάλους.

Με τον Ήφαιστο/Αχιλλέα στα πλέι οφ θα παίξει η Ακράτα ή η Παναχαϊκή.