Χωρίς αντίπαλο ο Κεραυνός

Αγωνιστική… ξεκαθαρίσματος η 7η, με παιχνίδια που κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά (Σπόρτιγκ – Κεραυνός 56-61, Γλαύκος – Παναχαϊκή 48-56, Πρ. Ηλίας – Κρήνη 63-59), χρειάστηκαν παράταση (νίκη παραμονής του Πανηλειακού επί της Αγυιάς) ή διακόπηκαν (ΕΑΠ – Ολυμπιονίκης). Ο Κεραυνός αφού τα κατάφερε και στο κλειστό της Αλεξιώτισσας του απομένουν μόνο οι αναμετρήσεις με τον Γλαύκο και τον Ήφαιστο/Αχιλλέα από τις ομάδες της κορυφής. Τον πρώτο τον υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική στο Αίγιο κι έχει την ευκαιρία να ξεμπερδέψει και με του λόγου τους. Αν βγάλει αήττητος τον α’ γύρο θα δημιουργήσει διαφορά δύο νικών και στόχος θα είναι το +4 για να ανέβει χωρίς πλέι οφ, κάτι δύσκολο αλλά όχι απίθανο, καθώς για να συμβεί αυτό θα πρέπει ο δεύτερος να τελειώσει με 5-6 ήττες.

Όσο για την Ακράτα δεν είχε προβλήματα κόντρα στον Αχαιό και παραμένει σταθερά σε τροχιά πλέι οφ. Ειδικά μετά την ήττα με μηδενισμό της ΕΑΠ έχει έναν αντίπαλο λιγότερο.

«6 ΣΤΑ 6» Ο ΗΦΑΙΣΤΟΣ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ

Ο Ήφαιστος/Αχιλλέας δεν είχε πρόβλημα κόντρα στην Ολυμπιάδα και βρίσκεται κοντά στο στόχο που είναι η κατάκτηση της 4ης θέσης για να έχει πλεονέκτημα έδρας στον α’ γύρο των πλέι οφ. Το αν καταφέρει να τερματίσει ψηλότερα εξαρτάται από την πορεία του. Να σημειωθεί ότι οι «πράσινοι» μετά την ήττα της πρεμιέρας από τον Γλαύκο… τρέχουν με 6 νίκες που είναι το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ της κατηγορίας.

Το παιχνίδι στις Καμάρες ήταν δυνατό με τους γηπεδούχους να συντηρούν ένα μικρό προβάδισμα στο α’ μέρος (13-10 στο 8’, 25-18 στο 18’) και να προηγούνται στο ημίχρονο με 30-26.

Στην επανάληψη οι «πράσινοι» δεν είχαν διάθεση για αστεία έκαναν ένα σερί 7-0, έδωσαν στη διαφορά διψήφια τιμή και αυτή δεν έπεσε κάτω από τους 10 πόντους για να φτάσουμε στο +24 του 34’ (63-39) και μέχρι το τέλος οι «πορτοκαλί» απλά να μειώσουν για να γνωρίσουν μία ήττα σε λογικά επίπεδα (73-60).

Τα δεκάλεπτα:  13-12, 30-26, 53-35, 73-60.

ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΟΙ «ΚΙΤΡΙΝΟΙ»

Η Ακράτα μπορεί να μην εντυπωσίασε στο 74-57 επί του ουραγού Αχαιού αλλά  πήρε μία νίκη ουσίας. Είχε κάποια προβλήματα στα πρώτα λεπτά (22-21στο 14’) με τον Αχαιό να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων στην επανάληψη (44-31 στο 24’). Οι δύο περίοδοι του β’ μέρους ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα αν και ο Αχαιός έκανε μία τελευταία προσπάθεια κι έκλεισε την ψαλίδα (51-43 στο 30’), αλλά η Ακράτα αύξησε πάλι τη διαφορά γα να φτάσει εύκολα στο τελικό 74-57.

Τα 10λεπτα: 17-16, 35-26, 51-43, 74-57.

ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΕΙ Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ

Το παιχνίδι στην Αλεξιώτισα ήταν ένα από τα πιο δύσκολα μέχρι στιγμής για τον Κεραυνό. Και μπορεί, απέναντι, στον Σπόρτιγκ, να πήρε από νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης (7-14 στο 8’, 17-27 στο 18’), όμως οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν. Ακόμα κι όταν είδαν στη γ’ περίοδο τη διαφορά να φτάνει στους 10 πόντους (36-46). Μπήκαν δυνατά στο τελευταίο 10λεπτο, έκαναν ένα σερί 10-2 (46-48) κι έδωσαν στο παιχνίδι το χαρακτήρα του ντέρμπι. Ο Κεραυνός πιο ψύχραιμος και έμπειρος στα τελευταία λεπτά έφτασε στο τελικό 56-61.

Τα 10λεπτα: 7-16, 22-30, 36-46, 56-61.